عمل پف چشم

عمل پف چشم

عمل پف چشم : با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک ‌ها ایجاد می ‌شود که باعث می‌شود فرد ظاهری سالخورده و خسته پیدا کند.

عمل پف چشم ، یک جراحی زیبایی است که به منظور اصلاح این تغییرات و ایجاد ظاهری جوان ‌تر و شاداب ‌تر انجام می ‌شود.

جراحی پف چشم که یکی از شایع‌ ترین روش ‌های جراحی زیبایی است با برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی و اصلاح موقعیت پلک، باعث بهبود قابل توجهی در ظاهر فرد شده و قیافه ‌ای جوان تر و سرحال ‌تر به فرد می ‌بخشد. نتایج مفید این جراحی تا سال‌ ها و گاهی به صورت مادام العمر برای فرد باقی می ‌ماند.

 

 

 

 

Puffy eye action

 

 

 

 

بخش عمده این تغییرات عبارت است از:

 • ایجاد چروک‌ های ظریف در اطراف پلک‌ ها
 • کش آمدن و شل شدن پوست پلک‌ ها که گاهی منجر به آویزان شدن پوست از لبه پلک می‌ گردد.
 • تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک‌ ها
 • شل شدن عضلات پلک‌ ها
 • ایجاد افتادگی پلک یا ابرو

مجموع این تغییرات باعث می ‌شود چهره فرد سال خورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتی که این حالات شدید باشد می ‌تواند با مسدود کردن میدان دید جانبی بر عملکرد بینایی فرد نیز تأثیر بگذارد.

 

عمل پف چشم ؛ جراحی افتادگی پلک تحتانی:

جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه‌ های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی یا پف زیرچشم را ایجاد می ‌کنند انجام می‌ گیرد. معمولاً بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می ‌شود. این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان‌ تر در فرد می ‌شود.

 

جراحی از طریق ملتحمه  (TRANSCONJUNCTIVAL BLEPHAROPLASTY):

این روش بیشتر در افراد جوان به کار می ‌رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش بدون آن که پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه‌ های چربی زیر پلک برداشته می‌ شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد.

 

 

Puffy eye action

 

 

 

 

عمل پف چشم ؛ جراحی زیبایی پلک (افتادگی پلک) برای چه کسانی مناسب است؟

عمل پف چشم  را می‌ توان در مطب، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. معمولاً جراحی به صورت سرپایی انجام می ‌شود و نیازی به بستری ندارد.

زمان انجام جراحی متغییر است و بسته به آنکه جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد بین یک تا سه ساعت طول می ‌کشد.

عمل پف چشم  معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود اما بسته به وضعیت بیمار و با صلاح دید پزشک ممکن است بیمار به طور کامل بیهوش شود.

در جراحی از طریق ملتحمه، برش در پشت پلک (از سمت داخل پلک) ایجاد می‌ شود و چربی اضافه از همین محل خارج می‌ شود. سپس محل برش با بخیه‌ های قابل جذب ‌ترمیم شود.

 

عمل پف چشم برای چه کسانی مناسب است؟

بهترین کاندیدهای جراحی پف پلک کسانی هستند که حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند و افتادگی پلک یا پف دور چشم (در اثر تجمع چربی اضافه) باعث تغییرات ناخوشایند در چهره ‌شان شده باشد.

برای انجام عمل پف چشم لازم است که فرد به طور کلی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد. با توجه به روند رو به رشد جراحی ‌های زیبایی، برای آن که بیمار به نتایج دلخواه دست یابد بسیار مهم است که انتظارات واقع بینانه و معقولی از جراحان اعم از جراح پف چشم، جراح پف بالای پلک، جراح پف زیر پلک، جراح پف زیر چشم، جراح افتادگی پلک عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد.

برای رسیدن به یک دیدگاه صحیح، دیدن تصاویر قبل و بعد از عمل جراحی پف چشم در افراد دیگر و احیاناً مشورت با افرادی که قبلاً جراحی شده‌اند بسیار کمک کننده است.

 

ضمناً باید توجه داشت که عمل پف پلک تاثیری بر موارد زیر ندارد:

 • چروک‌ های اطراف پلک، بین ابروها و روی پیشانی (برای درمان این چروک ‌ها تزریق بوتاکس روش مناسبی است)
 • حلقه ‌های سیاه اطراف چشم
 • افتادگی ابرو

به هر حال باید به یاد داشت که عمل پف چشک به هر حال یک عمل جراحی است و عوارض احتمالی آن به سادگی از بین نمی‌ رود. بنابراین برای انجام این جراحی مشاوره دقیق تخصصی ضروری است.

 

 

Puffy eye action

 

 

 

 

نتایج عمل پف چشم:

ترمیم زخم یک فرایند تدریجی است. محل برش معمولاً تا ۶ ماه ته رنگ صورتی دارد و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و تقریباً محو می ‌شود.

هر جراحی اعم از جراح پف چشم، جراح پف بالای پلک، جراح پف زیر پلک، جراح پف زیر چشم، جراح افتادگی پلک و … بعد از جراحی زیبایی دنبال یکسری نتایج مفید از جراحی خود هستند که شامل:

 • بهبود میدان دید جانبی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • باقی ماندن نتیجه عمل برای سال‌ های متمادی و گاهی تا پایان عمر

 

 

 

Puffy eye action

 

 

 

 

عوارض عمل پف چشم:

در دست جراح با تجربه، عوارض عمل پف چشم  چندان شایع نیستند. البته مثل هر جراحی دیگر احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد. با رعایت دستورات پزشک قبل و بعد از عمل جراحی، احتمال بروز عوارض کاهش می ‌یابد.

 

عوارض خفیف پس از عمل پف چشم عبارت اند از:

 • دوبینی یا تاری دید گذرا
 • تورم پلک
 • عدم تقارن محل برش در دو طرف
 • جوش ‌های سفید کوچک در محل بخیه ‌ها

این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم کم برطرف می ‌شوند.

 

 

 

Puffy eye action

 

 

 

 

پس از عمل پلک چشم در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک‌ ها کاملاً بسته نمی ‌شوند. این حالت معمولاً خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می ‌شود. استفاده از قطره اشک مصنوعی و پماد های مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می‌ کند؛ اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد شود می‌ تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح گردد.

در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل، خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دایمی شود. برای پیشگیری از این عارضه فرد باید از خم کردن سر و فعالیت‌ های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید بینایی به سرعت توسط پزشک معاینه شود.

وجود برخی از بیماری‌های زمینه ‌ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می ‌کند. بیماری‌های مثل پرکاری تیرویید یا بیماری تیروییدی چشم، خشکی چشم، بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت می ‌تواند خطرات جراحی را افزایش دهد. همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز می‌تواند باعث افزایش خطرات جراحی گردد.

برای درک دقیق احتمال بروز این مشکلات و پیشگیری از بروز آن ‌ها لازم است فرد تمام مشکلات پزشکی، داروهای مصرفی و بیماری‌های خود را با پزشک معالج درمیان بگذارد و یک مشاوره دقیق قبل از جراحی انجام شود.

جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *